عکاسی نجومی: نکته ها و تکنیک ها

اگر به گرفتن عکس از آسمان شب علاقه دارید، نکات و عکاسی نجومی و توصیه‌های تجهیزات شما را برای گرفتن اولین تصویر از ستارگان، راه شیری، سیارات و حتی کهکشان‌های اعماق آسمان شب، سحابی‌ها و خوشه‌های ستاره ای راهنمایی می‌نماییم.

عکاسی نجومی برای یک مبتدی می تواند دلهره آور به نظر برسد، اما با توجه به منابع و اطلاعات فراوانی که در دنیای وب قرار گرفته اکنون آسان تر از همیشه است. حتی با استعدادترین عکاسان هم روزی از جایی شروع کردند!

بعضی از تازه واردها به دنیای عکاسی نجومی با پیشینه فنی می توانند این سرگرمی را سریعتر از دیگران یاد بگیرند اما اگر شما اینطور نیستید، ناامید نشوید. منابع رایگان فراوانی برای کمک به شما در هر مرحله از راه در دسترس است و همچنین اگر در هر مرحله به کمک بیشتری نیاز دارید، با ما تماس بگیرید تا شما را با یک متخصص ارتباط داده و راهنمایی های لازم را به شما بدهد.

eqiup-schema

اولین سوالی که مردم می پرسند این است: "برای شروع عکاسی نجومی به چه تجهیزاتی نیاز دارم؟"

برای شروع عکاسی نجومی، شما نیاز دارید به:

ما سعی خواهیم کرد به زبان ساده تجهیزات مورد نیاز را معرفی و نکته های مهم را به شما آموزش دهیم. پس با ما همراه باشید.

0000

مقرها/ترکرهای مناسب عکاسی نجومی

مقر مهمترین بخش هر ستآپ عکاسی نجومی است.
دقیقا همانی که شنیدید!! مقر! نه لنز یا تلسکوپ یا دوربین!
چرا اینطور است؟
مقر تعیین می کند که دوربین و لنز یا تلسکوپ شما چه مدت می توانند آسمان شب را ردیابی کنند. این به طور مستقیم بر مدت زمان نوردهی شما از آسمان شب بدون حرکت ستاره در محدوده دید تأثیر می گذارد و این بیشترین تأثیر را بر روی عکسهای شما دارد.

ترکرها

برای اغلب عکاسان نجومی، ما یک ردیاب ستاره را توصیه می کنیم.
ردیاب ستاره چیست؟
ردیاب‌های ستاره پایه‌های مینیاتوری و قابل حمل‌تر استوایی (EQ) هستند.
با چرخش زمین، به نظر می رسد که ستارگان در آسمان شب حرکت می کنند. هم ردیاب های ستاره ای و هم پایه های استوایی می توانند با این حرکت مقابله کنند تا دوربین و لنز/تلسکوپ شما به سمت اجرام آسمانی باشد. این به شما این امکان را می دهد که از کهکشان راه شیری و دیگر اجرام اعماق آسمان بدون رد ستاره ها نوردهی کنید، کاری که یک سه پایه به تنهایی نمی تواند انجام دهد. ردیاب‌های ستاره ای به دلیل مقرون به صرفه بودن، قابل حمل بودن و سهولت استفاده، برای همه عالی هستند. ردیاب های ستاره ای بهتر است با دوربین DSLR و لنز دوربین استفاده شوند، اما می توانند از اکثر لنزهای تله فوتو و حتی برخی تلسکوپ های کوچک پشتیبانی کنند.

مقرهای استوایی و استوایی تعادل مرکزی

مقرهای استوایی (EQ) برادر بزرگ‌تر ترکرها و محبوب‌ترین انتخاب برای عکاسی از اعماق آسمان هستند. تقریباً در پشت هر عکس شگفت انگیزی از کهکشان یا سحابی که دیده اید، یک مقر استوایی وجود دارد. وقتی با یک تلسکوپ و دوربین با کیفیت ترکیب شود، می‌توانید از پایه EQ برای گرفتن عکس‌های باورنکردنی از آسمان شب استفاده کنید. با چنین ستآپی، حتی می توانید تصویر خود را برای تصویر روز نجوم ناسا (APOD) ارسال نمایید،
تعداد زیادی پایه EQ وجود دارد، اما برخی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین آنها را در دسترس شما گذاشته ایم.

سایر مقرها

اگر به انواع دیگری از عکاسی نجومی مانند عکاسی از ماه یا تصویربرداری سیاره ای علاقه مند هستید، می توانید به جای آن از پایه سمت-ارتفاعی (به اختصار alt-az) استفاده کنید. پایه‌های Alt-az دارای عملکرد ساده بالا و پایین، چپ و راست هستند. این پایه‌ها برای کار رصدی و عکاسی با نوردهی کوتاه مانند ماه و سیاره عالی هستند، اما برای تصویربرداری از اعماق آسمان ایده‌آل نیستند. برخی از پایه هایی که می توانند در هر دو حالت استوایی و alt-az کار کنند، به عنوان پایه های az-eq شناخته می شوند.

 

ccd

دوربین و سنسور مناسب عکاسی نجومی

دوربین‌های DSLR، دوربین‌های اختصاصی نجوم و حتی تلفن‌های هوشمند این روزها می‌توانند تصاویر نجومی چشمگیری را ثبت کنند. با تشخیص اینکه کدام نوع عکاسی نجومی را می خواهید انجام دهید، به شما کمک می کند دوربین مناسب را انتخاب کنید.

دوربین/سنسور برای عکاسی از اعماق آسمان

دوربین‌های DSLR و بدون آینه، مانند دوربین‌هایی که ممکن است در خانه داشته باشید، می‌توانند سکوی پرشی عالی برای عکاسی اعماق آسمان باشند. اما اکثر عکاسان نجومی در نهایت به یک سنسور اختصاصی نجومی ارتقا می‌دهند، زیرا پارامتر مهمی دارند که دوربین‌های DSLR ندارند: خنک‌کننده.
خنک‌کننده از گرم شدن سنسور در طول نوردهی طولانی جلوگیری می‌کند، که کمک می‌کند تصویر نهایی شما تمیز و عاری از نویز باشد. سنسورهای خنک و اختصاصی در سال های اخیر بسیار مقرون به صرفه شده اند و شما نیز می توانید از این فناوری بهره ببرید!

دوربین برای عکاسی از ماه و سیاره ها

با استفاده از آداپتور، می‌توانید به راحتی از دوربین گوشی هوشمند خود برای گرفتن عکس از اجرام منظومه شمسی مانند ماه و سیارات از طریق چشمی تلسکوپ خود استفاده کنید. اگر می خواهید تصاویر سیاره ای حتی بهتری داشته باشید، به دوربین سیاره ای ارتقا دهید. این دوربین ها دارای نرخ فریم بالایی هستند که لرزش جو زمین را کاهش می دهد و تصاویر واضحی از ماه و سیارات به شما ارائه می دهد.

سنسور های دیگر برای عکاسی نجومی

دوربین‌ها کاربردهای زیادی فراتر از گرفتن عکس در عکاسی نجومی دارند. برخی از دوربین‌ها برای نصب دقیق تر استفاده می شوند تا تصاویر بهتری ثبت کنید. یکی از انواع محبوب دوربین ها برای این منظور دوربین راهنما نام دارد. به طور خلاصه، دوربین راهنما یک دوربین کوچک جدا از دوربین اصلی شما است که یک ستاره خاص را تماشا می کند و سپس به مقر می گوید که اگر آن ستاره شروع به حرکت کرد، خود را اصلاح کند. نوع دیگری از دوربین ها به عنوان دوربین قطب یاب شناخته می شوند. این نوع دوربین می تواند فرآیند قطبی کردن را ساده کند، که برای هر عکاس نجومی گامی حیاتی است.
scope

تلسکوپ های مناسب عکاسی نجومی

قبل از انتخاب مدل تلسکوپ برای شروع کار، گزینه های خود را بر اساس نوع عکاسی نجومی که می خواهید انجام دهید، محدود کنید.

تلسکوپ برای عکاسی از اعماق آسمان

طیف گسترده ای از تلسکوپ ها وجود دارد که می توانید برای عکاسی از اعماق آسمان از آنها استفاده کنید. برای شروع، تقریباً همیشه توصیه می‌کنیم که با یک تلسکوپ شکستی کوچک مانند Askar 65PHQ، Askar FRA300 Pro، Sharpstar 61EDPH II شروع کنند. اینها میدان دید وسیعی به دلیل فاصله کانونی کوتاه دارند و استفاده از آنها تقریبا بدون نیاز به تعمیر و نگهداری هست که برای مبتدیان عالی هستند.
شکستی ها، به ویژه شکستی های سه‌گانه (تریپلت)و چهارگانه آپوکروماتیک (پتزوال)، برای عکاسی نجومی از اعماق آسمان بسیار مناسب هستند که بسیاری از عکاسان هرگز به نوع دیگری از تلسکوپ نیاز ندارند.
شکستی های بزرگتر بسیار گران هستند، به همین دلیل است که برخی از عکاسان نجومی از طرح های دیگری استفاده می کنند.
سایر تلسکوپ‌های مشهور عکاسی نجومی اعماق آسمان عبارتند از نیوتنی‌ها، ریچی-کرتین ها، RASA و موارد دیگر، اما ما این تلسکوپ‌ها را برای مبتدیان توصیه نمی‌کنیم.

تلسکوپ برای عکاسی سیاره ای

برای تصویربرداری از سیاره ها، به یک تلسکوپ با فاصله کانونی بسیار زیاد نیاز دارید تا جزئیات روی سطوح سیارات را ثبت کند. در حال حاضر محبوب ترین تلسکوپ برای تصویربرداری سیاره ای تلسکوپ اشمیت- کاسگرین یا SCT است. برای خروجی بهتر از دوربین سیاره ای و بارلو برای تصویربرداری از سیارات و ماه استفاده کنید. این روش کاملاً متفاوت از روش کار برای تصویربرداری از اعماق آسمان است. با این حال، خبر خوب این است که شما هنوز هم می توانید از SCT هم برای تصویربرداری از عمق آسمان با کمک یک کاهنده کانونی استفاده کنید. یک کاهنده کانونی در SCT زمان نوردهی مورد نیاز شما را به نصف کاهش می دهد.
عکاسی نجومی بدون تلسکوپ
برای عکاسی میدان گسترده و کهکشان راه شیری، اصلاً از تلسکوپ استفاده نکنید، بلکه از لنز دوربین عکاسی استفاده نمایید!
راه شیری یکی از بهترین اهداف برای شروع است زیرا بسیار بزرگ و گسترده می باشد. می توانید آن را فقط با دوربین و لنز خود روی سه پایه یا ترکر ثبت کنید. هنگام خرید لنز دوربین برای عکاسی نجومی، در حالت ایده‌آل لنزی می‌خواهید که میدان دید باز (به طور ایده‌آل فاصله کانونی 35 میلی‌متر یا کمتر) و دیافراگم سریع (عدد f کم) داشته باشد، مانند f/2.8 یا پایین‌تر. چنین لنز به هیچ وجه مورد نیاز نیست، اما مطمئنا به شما کمک می کند تا عکس های بهتری از راه شیری بگیرید.
filter

لوازم جانبی مورد نیاز عکاسی نجومی

لوازم جانبی می توانند تصاویر شما را به سطح بالاتری برسانند یا به سادگی تنظیمات شما را راحت تر کنند. چه یک فیلتر آلودگی نوری، یک سیستم هدایت خودکار، یک واحد کنترل تلسکوپ یا یک فوکوس الکترونیکی برای تلسکوپ شما باشد،
لوازم جانبی عکاسی نجومی را ساده می کند تا گرفتن عکس های شگفت انگیز از آسمان را آسان تر کند.

فیلترها برای عکاسی نجومی

شاید ساده ترین و بهترین ارتقا برای هر عکاس اضافه کردن فیلتر آلودگی نوری باشد. فناوری فیلتر این روزها به قدری خوب شده است که برخی از فیلترها می توانند آلودگی نوری شهرهای روشن را به قدری فیلتر کنند که عکسی باورنکردنی از فضای بیرونی تولید شود. هنگام استفاده از دوربین رنگی، فیلتر آلودگی نوری مانند Antlia ALP-T Dual Narrowband(برای کهکشان ها) یا Antlia Triband RGB Ultra Filter (برای سحابی ها و سایر سوژه های آسمان شب) بهترین خواهد بود. هنگام استفاده از دوربین تک رنگ، فیلترهای باند باریک همان چیزی است که به آن نیاز دارید.

کاهنده ها و تخت کننده های میدان

با کاهنده یا ردیوسرها شما میتوانید نسبت کانونی تلسکوپ خود را کاهش داده و این باعث بالا رفتن سرعت و کارایی ابازر شما خواهد شد و همچنین با تخت کننده های میدان میتوانید خظایی که در اثر تسکوپ ها هست که ناشی از عملکرد عدسی ها و یا آینه ها هست را برطرف نموده و تصویری صاف و یکدست و تخت بدست آورید

لوازم جانبی هدایت خودکار

هدایت خودکار می‌تواند نوردهی‌های بدون رد ستاره ای شما را تا 5 برابر در مقایسه با بدون آن افزایش دهد. برای شروع هدایت، به یک گایدر، یک گایداسکوپ و راهی برای اتصال آن به تلسکوپ نیاز دارید. اگر پیشرفته‌تر هستید یا از یک تلسکوپ با فاصله کانونی بلند استفاده می‌کنید، یک راهنمای خارج از محور ممکن است انتخاب بهتری برای شما باشد.

اتوفکوسرها

گرفتن فوکوس کامل با دست ممکن است دشوار باشد، و علاوه بر آن، تغییرات دما در طول شب می‌تواند کمی فکوس را از بین ببرد. این می تواند باعث شود که تصاویر شما به سختی از فوکوس خارج شوند. فوکوسرهای الکترونیکی می‌توانند هر بار بهترین نقطه فوکوس را مشخص کنند و در طول شب با تغییر دما، آن را در حالت تنظیم نگه دارند.

سایر لوازم جانبی برای عکاسی نجومی

لوازم جانبی بی‌شماری برای عکاسی نجومی وجود دارد - آنقدر زیاد که نمی‌توانیم همه آنها را در اینجا فهرست کنیم! برخی از گزینه های محبوب دیگر عبارتند از حلقه های اتصال دوربین، کاهنده ها و تصحیح کننده های کانونی، ابزارهای همخط سازی، منابع تغذیه، چرخ های فیلتر و کشوهای فیلتری و بسیاری موارد دیگر. خبر خوب این است که ما همیشه آنچه شما نیاز دارید را داریم. و اگر به هر دلیلی این کار را نکردیم، همیشه می توانیم بنا به درخواست شما آن را اضافه نماییم.